در رویداد Apple Unleashed روز دوشنبه ، این شرکت تراشه های M1 Pro و M1 Max را معرفی کرد ، که دومین تلاش اپل در استفاده از تراشه های اختصاصی خود در دسکتاپ و لپ تاپ های خود است. M1 به اندازه کافی چشمگیر بود ، اما به نظر می رسد تراشه های جدید تعداد هسته و ظرفیت RAM را به حداکثر می رساند، بعلاوه به قدرت گرافیکی قوی کمک می کند.

تراشه  M1 Max دارای حداکثر 32 هسته پردازنده گرافیکی هست که نسبت به هشت موردی که در M1 به چشم می خورد ، یک پیشرفت بزرگ است. اپل می گوید تراشه M1 Max می تواند عملکرد مشابهی را در گرافیک سیستم های رده بالا داشته باشد و در عین حال 100٪ مصرف برق کمتر ارائه دهد. ما اعداد مشخصی از علمکرد این تراشه نداریم. اختمالا با استفاده از  این تراشه ، مانند قبل اجرای بازی در مک را شاهد باشیم.

اپل دو مدل ترلشه اختصاصی معرفی کرده است. هر دو با 10 هسته CPU ، اما یکی با 16 هسته گرافیکی (M1 Pro) و دیگری با 32 (M1 Max) معرفی شده اند. بر اساس عملکرد هفت تا هشت هسته GPU در M1، بسته به مدلی که انتخاب می کنید ، برخی تخمین می زنند که قدرت اضافی می تواند M1 Pro را به سطح یک کارت گرافیک RTX 3070  برساند.

 M1 Pro و M1 Max از قدرت محاسبه عمومی بسیار بالاتری نیز نسبت به m1 برخوردارند. اگرچه ممکن است پیشرفت از  هشت هسته CPU تا 10 کوچک به نظر برسد ، اما  هسته ها در M1 Pro و M1 Max بسیار قدرتمندتر و بهتر هستند. این تراشه ها دارای هشت هسته با کارایی بالا و دو هسته کارآمد هستند، در حالی که در تراشه M1 این ترکیب چهار با چهار تقسیم شده است.

تراشه M1 Pro همچنین دارای دو برابر ترانزیستور نسبت به تراشه M1 است و در مجموع قدرت پردازنده بسیار بیشتری دارد. دو برابر شدن هسته های پردازنده گرافیکی منجر به دو برابر شدن عملکرد گرافیکی می شود و M1 Pro دارای دو برابر پهنای باند حافظه (200 گیگابایت بر ثانیه) نیز می باشد. به طور کلی ، اپل می گوید M1 Pro که ۷۰ درصد سریعتر از M1 است ، که یک پیشرفت بزرگ در عملکرد این تراشه به حساب می آید.

تراشه M1 Max حتی از مدل PRO قدرتمندتر و عملکرد GPU آن چهار برابر از تراشه M1 بهتر و قدرتمند تر است. پهنای باند  M1 Max چهار برابر بیشتر از M1 هست. 

به لطف داشتن ۱.۷ برابر ترانزیستور بیشتر نسبت به تراشه ی Pro عملکردی تقریبا دو برابر بهتر از پردازنده ی هشت هسته ای سایر کمپانی ها دارد و مصرف انرژی آنها نیز تا ۷۰ درصد کمتر است که عددی نسبتا زیادیست.

هر دو تراشه همچنین دارای موتورهای صفحه نمایش و رسانه جدید هستند. موتور رسانه می تواند جریانهای 4K و 8K ProRes را در حالی که از قدرت بسیار کمتری استفاده می کند ، تسریع کند ، در حالی که موتور نمایشگر اتصالات Thunderbolt اضافی را ارائه می دهد. تراشه های جدید تا چهار صفحه نمایش خارجی را از طریق این اتصالات پشتیبانی می کند.

اگرچه M1 Pro و Max یک جهش بزرگ برای اپل هستند ، اما نسل کاملاً جدیدی نیستند. سیستم های روی تراشه (SoCs) هنوز مانند M1 با لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC ساخته می شوند. تفاوت بزرگ در تعداد هسته و ظرفیت RAM است. M1 Max دارای حداکثر 64 گیگابایت حافظه است که در M1 این عدد تنها 16 گیگابایت است.

M1 Pro و Max قرار است در MacBook Pro 14 و MacBook Pro 16 نمایش داده شوند. 

از مک بوک ایر چه خبر؟

در مورد MacBook Air ، به نظر نمی رسد که به زودی شاهد بروز رسانی مک بوک ایر، احتمالاً تا زمان عرضه تراشه M2 ، که نسل کاملاً جدیدی است ، آن را نخواهیم دید. گفته می شود که این تراشه در سال 2022 عرضه می شود و می تواند 32 هسته CPU را نیز در خود جای دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *